Respiro | Kakusei

Respiro

Upcycling z Ostravy

Ze starých cyklistických duší a hasičských hadic vytvářejí tašky, z gramofonových desek hodiny a z lahví servírovací prkýnka.

Ostravská firma Respiro prorazila díky trendu zvanému upcycling, tedy vymýšlení způsobů, jak nově využít materiály, které už dříve posloužily jiným účelům. Na Kakusei nabízí velké množství recyklovaných výrobků od zmiňovaných tašek, hodin a prkýnek až třeba po kompletně zrenovovaný bicykl. Hodně se věnují výrobě propagačních dárků pro firmy, kde sklidili úspěchy například v mezinárodní soutěži Promotional Gift Award s taškami a peněženkami z použitých cykloduší pro německého výrobce kol značky Ghost.

„Snažíme se materiálům, které už dosloužily, nějakým způsobem vdechnout šanci na druhý život. Filozofie našeho podnikání je taková, že pomáháme životnímu prostředí i našim zákazníkům,“ vysvětluje obchodní ředitel Respira Jakub Mastík.

Firma vznikla v roce 2002 a zabývala se výrobou triček a posléze i mikin, bund, čepic a šátků. Kvůli ekonomické krizi ale přišla o většinu distributorů, a tak se vydala hledat nové trhy do Ameriky. Tam zakladatel firmy Jakub Chleboun objevil upcycling, filozofii, na kterou firma vsadila a zabývá se jí dodnes.

Nyní má dvě divize: ta první nabízí hotové výrobky koncovým zákazníkům, druhá vyrábí reklamní předměty na míru pro firmy.

Zřejmě nejúspěšnějším výrobkem Respira jsou hodiny z gramodesek. Zákazník je navíc dostane v originální tašce vyrobené z obalu desky, z níž vznikly hodiny.

„Hodně se prodávají také servírovací prkýnka a mističky z vinných lahví. To jsou také stěžejní výrobky. Hodně oblíbené, co se týče výrobního materiálu, jsou také cykloduše,“ říká Mastík.

Z cykloduší firma vyrábí tašky, obaly na notebook nebo peněženky. Duše se musí nejprve umýt a důkladně vyčistit, potom se ručně nastříhají a jsou připraveny k dalšímu zpracování.

Ženy ale podle něj mají k výrobkům z cykloduší nedůvěru. „Když bychom to měli rozdělit podle nějaké cílové skupiny, tak ženy jedině věci z bannerů. U žen máme nejvíce prodaných dámských kabelek. Mají rády barvy, mají rády červené, žluté, zelenobílé,“ popisuje Mastík.

Firmám Respiro vymýšlí speciální výrobky spojené s jejich oborem. Jedna ostravská firma například chtěla využít staré rezavé spony. „Byl to celkem oříšek. Vymysleli jsme to tak, že jsme ty špony zalili do pryskyřice, dali jsme doprostřed křišťál, který se jmenuje orgonit, a dohromady by to mělo mít takový efekt, že to čistí okolí od elektrosmogu, rostou kolem toho například lépe rostliny,“ říká Mastík.

Další materiály, které Respiro pro své produkty využívá, jsou tištěné spoje, hasičské hadice, autoplachty či pneumatiky, renovuje i stará kola. Z gramodesek vyrábí i náušnice, tištěné spoje používá třeba na notýsky. Firma vyráběla například malou sérii tašek z autoplachty tatrovky Aleše Lopraise, která jela Dakar.

Použité materiály pro své výrobky shání různě. „S cykloservisy je to třeba taková symbióza. Oni museli duše likvidovat, jsou rádi, že se toho zbaví, my, že máme materiál,“ říká Mastík.

Prohlédněte si celou tvorbu, kterou Respiro na Kakusei nabízí!