Calico | Kakusei
Calico

Designérské studio CALICO vzniklo v lednu roku 2012 spoluprácí dvou restaurátorů papíru.
Intenzivně se zabýváme navrhováním a ručním tiskem nekonečných vzorů. Naše výrobky se vyznačují materiály prvotřídní kvality, exklusivitou ručního zpracování a vysokou estetickou hodnotou, kterou zaručují pečlivě navrhované motivy.

Studio vlastní sbírku několika set historických vzorů, kterými se necháváme inspirovat. Nové vzory navrhujeme, re-designujeme nebo je všemožně kombinujeme a znovu používáme v mnoha barevných kombinacích. Pro Čechy je tradice opakujího se vzoru velice silná a sahá již do poloviny 18. století.

Všechny produkty našeho studia jsou ručně vyráběné a jak po materiálové, tak po technologické stránce splňují ty nejnáročnější požadavky. I tyto dvě kritériá z nich tak tvoří luxusní výrobky.

Mezi našimi výrobky najdete jak samotný potištěný papírový materiál určený pro jiné umělce a designéry k dalšímu použití jako například: potahové papírybalící papíry nebo origami papíry
tak i samotné produkty, s ručním potiskem a to: zápisníky, desky, tubusy, vějíře aj.

Kromě sítotiskové dílny se věnujeme unikátní, dnes již téměř zaniklé metodě - kartounovému tisku. Jako jedni z mála na světě se snažíme zachovat tuto původní technologii, používanou v tradičních kartounových továrnách, "kartounkách", jejichž rozmach udělal z českých zemí v době průmyslové revoluce jedno z textilních center.

Kartounový tisk byl dříve využíván výhradně pro potisk textilu (ubrusy, šátky, metrový textil a další), jako vedlejší produkt však vznikal i potištěný papír (vylepování vnitřku kufrů, předsádky knih a jiné). Studio CALICO se zaměřuje přednostně na ruční potištění papírových materiálů a výrobků.

V březnu 2015 se nám podařila skvělá věc. Naše balicí papíry byly oceněny v rámci prestižní designérské soutěže Fedrigoni Top Award. Předávání cen proběhlo v Londýně a v kategorii Packaging jsme se umístili na druhém místě. Do devátého ročníku této soutěže se přihlásio 867 soutěžících a o to větší máme radost, že porota ocenila právě nás.

Calico